Spotkanie z Żołnierzami Wyklętymi ziemi strzyżowskiej

Cechą charakterystyczną każdej społeczności lokalnej jest jej historia i tradycja. Obydwie tworzyły osoby, które w znaczący sposób wpływały na bieg wydarzeń swoich czasów. Metodami ich działania był talent artystyczny, autorytet naukowy, działalność dobroczynna, w wyjątkowych okolicznościach natomiast odwaga i walka o wolność. Tego ostatniego nie zabrakło grupie młodych ludzi ziemi strzyżowskiej na czele z Panem Eugeniuszem Szczepankiewiczem, Tadeuszem Nowakiem, Kazimierzem Łyszczarzem, Jerzym Żegliną oraz Janem Prokopowiczem, którzy w młodym wieku złożyli organizację – Demokratyczną Armię Krajową. Zdecydowali się tym samym kontynuować działalność niepodległościową po II wojnie światowej w obliczu budowania w Polsce systemu komunistycznego. W przeciwieństwie do innych weteranów walk o niepodległość musiały minąć jednak długie lata zanim oficjalnie można było o nich mówić w kategoriach bohaterów.

Tym bardziej jako środowisko młodych ludzi uznaliśmy za swój obowiązek uczczenia tej działalności i spotkania się z członkami DAK w rocznicy ich święta. Była to okazja do wzruszających wspomnień i prezentacji historii niepodległościowej organizacji. Tą ostatnią wygłosił Pan Wiesław Złotek, który zadał sobie dużo trudu, żeby zebrać materiały i skontaktować się z członkami DAK.

Mamy nadzieję, że pierwsze spotkanie da początek szeregowi kolejnych inicjatyw, które wpiszą na stałe Żołnierzy Wyklętych do legendy naszej ziemi.

Tomasz Wójtowicz

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz