Powiat strzyżowski zaprasza na wakacje

Już wkrótce rozpoczną się upragnione wakacje, a wraz z nimi czas wyjazdów i wypoczynku na łonie przyrody. W związku z tym zapraszamy Państwa do odwiedzenia powiatu strzyżowskiego malowniczo położonego w nieskażonym naturalnym środowisku Pogórza z unikatowymi formami przyrodniczymi (parki krajobrazowe, pomniki przyrody, rezerwaty) i licznymi zabytkami. Zachęcamy także do skorzystania z ofert wakacyjnych przygotowanych przez ośrodki sportowe i rekreacyjne, gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki kultury z naszego powiatu.

 Powiat strzyżowski ze swym malowniczym położeniem, dużymi kompleksami leśnymi, obiektami sportowo rekreacyjnymi, intrygującymi zabytkami a także bogatą ofertą agroturystyczną to teren atrakcyjny do wypoczynku o każdej porze. Bogata oferta agroturystyczna, obiekty sportowo – rekreacyjne, a przede wszystkim naturalny teren wędrowny stanowi doskonałą bazę wypadową do wypoczynku zarówno letniego jak i zimowego (wyciągi narciarskie, kąpieliska, usługi agroturystyczne).

Szczególnie cenione przez wielu turystów są urokliwe trasy rowerowe, ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne prowadzące w naszym powiecie niemal przez wszystkie miejscowości. Można je pokonywać zarówno rowerem jak i pieszo, samotnie i w towarzystwie rodziny, wybierając dostosowaną do swoich potrzeb skalę trudności. Może to być na przykład szlak turystyczny: Przełęcz nad Brzezinami – Bardo – Chełm – Wiśniowa – Czarnówka – Rzepnik dla turystów lubiących ostre podejścia, zalesione wzniesienia i leśne ostępy, w których od czasu do czasu, można trafić na skalne ostańce skalne a także wiele punktów widokowych, dzięki którym można podziwiać walory naszego powiatu. Po drodze na szlaku trafimy na ostańce Herby, usytuowane wzdłuż pasma Jazowej. Szlak ten (30km) jest częścią większego, który prowadzi z Dębicy aż na Królewską Górę. Podobne ścieżki spotkamy w gminach Strzyżów, Czudec, Wiśniowa i Niebylec. Dla aktywnych proponujemy też kompleks ścieżek przyrodniczo – rekreacyjnych w Łętowni (gmina Strzyżów, obszar Strzyżowsko – Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu). Tworzą go: ścieżka zdrowia, na trasie której umieszczono 6 elementów do ćwiczeń oraz ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna z 10 tablicami poglądowymi, które stanowią kompendium wiedzy o życiu lasu, o gatunkach roślin i zwierząt u nas występujących.

Z kolei dla fanów przestrzeni, wysokości, pięknych widoków i oczywiście mocnych wrażeń proponujemy „Leśny Tabor”, leżący na stoku „Zimna Woda” w niedalekiej odległości od Czudca. Jadąc od strony Strzyżowa: w Czudcu należy skręcić na Przedmieście Czudeckie (tj. na wysokości rynku w lewo) i trzymać się tej drogi (która wiedzie w górę, w stronę lasu) aż do momentu osiągnięcia składu drewna. Tam należy zaparkować i udać się w głąb lasu zgodnie z wytyczonym szlakiem (białe tabliczki z logo Leśnego Taboru – ok. 800m). Trasa parku składa się z 17 przeszkód zawieszonych na wysokości od 2,5 km do kilkunastu metrów, a jej przejście zajmuje ok. 40 minut.  Obok parku znajdują się także dwie dodatkowe atrakcje: „ Podwójny Tyrol”, czyli dwa widokowe „zjazdy tyrolskie” (2x90m) zawieszone nad byłym stokiem narciarskim oraz „Jazda Pająka”, czyli ponad 200metrowy zjazd tyrolski prosto w leśną otchłań przeciwległego wzgórza, połączony z pionowym opuszczeniem się na linie syntetycznej, przy zastosowaniu techniki „złodziej”. Ponadto „Leśny Tabor” proponuje m.in. konne przejażdżki, paintball, tor strzelecki, a dla najmłodszych możliwość z zabawy na trampolinie „Agatka” i „leśnej huśtawce”. Szczegółowe informacje pod adresem /lesnytabor.pl/.

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych, poza w/w. i małym ogrodem zoologicznym w „Ranczu” w Pstrągowej (gmina Czudec), jest niewątpliwie „Bawigród u Głoda” w Gliniku Dolnym (gmina Frysztak). Na rozległym, prywatnym terenie pod gołym niebem działa w tym miejscu plac zabaw – tzw. „fikoland”, w którym do dyspozycji dzieci pozostają m.in.: park rozrywki, sala zabaw, a przede wszystkim 7 różnego rodzaju dmuchańców i Bangge-Trampolina. Szczegółowe informacje pod adresem /www.ugloda.pl/.

W upalne, wakacyjne dni zapraszamy do spędzenia urlopu nad otwartym kąpieliskiem we Frysztaku. Kompleks dysponuje dużym basenem sportowym, basenem rekreacyjnym oraz brodzikiem. Tak jak w ubiegłym roku goście będą mieli do dyspozycji zjeżdżalnię – ślimak o wysokości 6 m i długości 62,3 m z dostępem sterowanym za pomocą sygnalizacji świetlnej (zjeżdżalnia w cenie biletu). Nowością w tym sezonie jest profesjonalne boisko do siatkówki plażowej, uniwersalne boisko trawiaste do siatkówki, ringo, a także możliwość skorzystania z kortu tenisowego. Dodatkowo poszerzony został teren do leżakowania, na którym działa Internet bezprzewodowy  WIFI. Unikalny mikroklimat tego zakątka, podobnie jak i niemal cały teren naszego powiatu, zachęca do organizacji zgrupowań sportowo – szkoleniowych, kolonii, obozów, zielonych i białych szkół, a także zbierania grzybów, łowienia ryb, wędrówek rowerowych czy pieszych. Szczegółowe informacje na stronie Gminnego Ośrodka  Sportu i Rekreacji we Frysztaku pod adresem /www.gosir.frysztak.pl/.

Z kolei w pochmurne dni doskonale sprawdzi się kryta pływalnia „Otylia” w Strzyżowie, które oferuje 2 baseny, w tym jeden sportowy o długości 25 m z sześcioma torami do pływania a drugi do nauki pływania o zmiennej głębokości 0.9 m. W części rekreacyjnej znajdziemy odcinek „dzikiej rzeki” tj. kanału z silnym prądem wodnym oraz gejzerami podwodnymi, Jacuzzi, a także zjeżdżalnię o długości 60 m. Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie proponuje także aktywny wypoczynek na, istniejącym obok basenu, kompleksie boisk do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, a także na trzech kortach tenisowych, skate parku i boisku do piłki plażowej w Ogródku Jordanowskim. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie pod adresem /www.cstr.pl/.

Walory turystyczne powiatu podnoszą także ciekawe zabytki kultury materialnej, wśród których wymienić można m.in. sakralne budownictwo drewniane, stanowiska archeologiczne, zespoły fortyfikacji z okresu II wojny św. (Strzyżów i Stępina), historyczne układy urbanistyczne (Czudec, Strzyżów, Niebylec), zespoły dworskie w różnych miejscowościach oraz przydrożne kapliczki i krzyże. Na miłośników historii czeka m.in. Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie, Muzeum Parafialne w Szufnarowej czy też Zagroda chłopska w Godowej.

Ciekawie i niedrogo wypocząć można w gospodarstwach agroturystycznych, które oferują tanie noclegi, a niektóre z nich także zdrową, ekologiczną żywność czy nawet jazdę konną. Znajdują się one m. in.: w Czudcu, Stępinie, Frysztaku, Wiśniowej.

Interesującą ofertą dysponują też ośrodki rekreacyjno – wypoczynkowe na terenie naszego powiatu. Dla przykładu Siedlisko „Janczar” w Pstrągowej w okresie letnim oferuje m.in.: baseny dla dzieci i dorosłych, Nordic Walking, czyli spacer z kijkami po podgórskiej okolicy, quady dla dzieci na przygotowanych i dostosowanych trasach, rozgrywki w paintballa, wycieczkę bryczką do rezerwatu Wielki Las, a także chodzenie po ogniu, warsztaty pieczenia chleba, warsztaty taneczne, bibułkarskie i zajęcia z ceramiki. Ponadto istnieje możliwość zorganizowania wycieczek wyjazdowych „Śladami przeszłości”, w tym odwiedzenia Muzeum Tadeusza Kantora w niedaleko położonym Wielopolu Skrzyńskim, „Bunkrów Hitlera” w Strzyżowie i Stępinie – Cieszynie czy Cerkwi w Bonarówce.

Z kolei Pan Paweł Kobosz –  właściciel winnicy „Maria Anna” zlokalizo

wanej w miejscowości Wyżne (gmina Czudec) proponuje m.in.: degustację win białych i czerwonych połączoną ze zwiedzaniem winnicy oraz pomieszczeń produkcyjnych i leżakowni, prezentację procesu produkcyjnego i urządzeń służących do wytwarzania wina, a także prelekcje o tematyce winiarskiej czy szkolenia dotyczące uprawy i pielęgnacji winorośli. Ponadto winnica oferuje dodatkowe atrakcje w postaci: stawu rybnego, koników czy masażu (Ajurwedyjskiego, orientalnego, leczniczego) i planowanego od sezonu 2012/2013 Mini ZOO. Na zamówienie organizuje też m.in.: spływy kajakowe, rajdy quadami i samochodami terenowymi, pokaz skoków spadochronowych, wycieczki krajoznawcze, plenery malarskie i fotograficzne.

Informacje i dane teleadresowe ośrodków i gospodarstw z naszego terenu oferujących usługi turystyczne i rekreacyjne znajdą Państwo w naszym serwisie pod odpowiednimi ikonkami.

W lipcu i sierpniu nie zabraknie na naszym terenie także wielu wydarzeń muzycznych, rekreacyjnych, kulturalnych, sportowych i in. Na uwagę zasługują m.in. plenery malarskie organizowane w Gminie Wiśniowa i Niebylec oraz plener rzeźbiarski „Gogołowskie drzewoludy” w Gogołowie (gmina Frysztak), piknik historyczno – militarny w Strzyżowie (Łętownia), a także planowane koncerty, w tym m.in.: polskiej grupy muzycznej, wykonującej muzykę country-pop „Gang Marcela”, Andrzeja Sikorowskiego – lidera grupy „Pod Budą” czy zespołu „Góralsi”. Planowane imprezy rekreacyjne i sportowe to m.in.: zawody regionalne w skokach przez przeszkody i ogólnopolskie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody – IV Memoriał majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a także przebiegające przez teren powiatu strzyżowskiego: 21 Rajd Rzeszowski i Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. Szczegółowe informacje w Ośrodkach Kultury we wszystkich gminach naszego powiatu.

Galeria zdjęć z wakacji i imprez organizowanych w powiecie strzyżowskim dostępna jest w powiatowym serwisie w zakładce: Nasze galerie i videogalerie.

Zapraszamy zatem na wakacje do naszego powiatu, zachęcamy też mieszkańców powiatu do skorzystania z wypoczynku w najbliższej okolicy.

Źródło: http://www.strzyzowski.pl/aktualnosci/art,1048

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz